A Magyar Ifjúsági Atlanti Tanács „NATO Social Update Briefing” hírösszefoglaló rovatában hónapról hónapra elhozzuk nektek a Szövetség aktuális híreit.
Jens Stoltenberg, NATO Főtitkár a német Keresztényszociális Unió (CSU) parlamenti képviselőihez intézett virtuális beszédet január 6-án, mely során megdicsérte a Szövetségesek fegyveres erőit, hogy támogatták a COVID-19 járvány kezeléséhez szükséges polgári erőfeszítéseket.
A Főtitkár emellett kihangsúlyozta, hogy a 2021-es év fontos lehetőségeket tartogat a transzatlanti kapcsolatok újra élesztése, továbbá az európai és észak-amerikai kontinens közötti kötelék további megerősítése szempontjából. Szintén szó esett az afganisztáni békefolyamatról, amelyet a Szövetségesek teljes mértékbe támogatnak. A NATO védelmi miniszterei februárban fogják kiértékelni a Szövetség afganisztáni missziójának jövőjét.
A NATO-nak készen kell állnia bármilyen kihívásra
2021. január 27-én Jens Stoltenberg, a NATO Főtitkára, felhívta a szövetséges vezérkari főnökök figyelmét, hogy a Szövetségnek válaszképesnek kell maradnia bármilyen kihívásra napjaink egyre kiszámíthatatlanabb és versengő világában. A COVID-19 járvány elleni küzdelem mellett a NATO-nak más jelenlegi és jövőbeli kihívásokra is szükséges összpontosítania. A főtitkár szorgalmazta, hogy a szövetségesek továbbra is növeljék védelmi kiadásaikat, fektessenek be modern képességekbe, és fokozzák a fegyveres erők felkészültségét a globális kihívások (mint például Oroszország agresszív fellépése, terrorizmus, Kína felemelkedése) kezelése érdekében. Továbbá, hogy a jövőben szorosan működjenek együtt az ázsiai és csendes-óceáni régió demokráciáival.
Technológia
A NATO Science ismeretterjesztő sorozat ezúttal a Tudományos és Technológiai Szervezet (STO) projektjeként megvalósuló gamifikációt, azaz a játékokban használt taktikák mindennapi életre való kivetítését mutatja be a kibervédelem kontextusában. A 2017 óta futó program alapkutatása olyan stratégiai játékok keresésére irányult, melyek megfelelően modellezik a kiberbiztonságot. Azonban, mint a kutatás kimutatta, a kiber nem választható el a többi műveleti színtértől. Az eredmények mentén a kutatócsoport egy olyan több területet lefedő játék kidolgozása mellett döntött, mely hozzájárul a katonák kiképzésének, a NATO ellenállóképességének, valamint a műveleti készültség biztonsági kihívásokhoz való adaptációjához.
A tűzszerészek életveszélyes munkájának segítése érdekében, a firenzei egyetem kutatói kifejlesztettek egy új tűzszerész-robotot, az UGO-1-et. A 2015-ben indult kutatásban és az azt követő „Demining Robots” projektben különböző szakmai háttérrel rendelkező tudósok vettek részt. Az UGO-1-et egy egyszerű ember-számítógép interfész vezérli, amely alkalmazható katonai és polgári célból is, továbbá fel lehet használni a földalatti szolgáltatások vagy akár a kulturális örökség tárgyainak felderítésére. A technológiai fejlődés mellett a projekt nagy hangsúlyt fektetett a Szövetség partnerországaival és a fiatal tudósokkal való együttműködésre.
Partnerkapcsolatok
Történelmi találkozó: erősödő kapcsolat Mauritánia és a NATO között
Január 14-én a brüsszeli NATO központban fogadta Jens Stoeltenberg, a NATO Főtitkára, Mohammed Ould Ghazuanit, Mauritánia elnökét. A találkozó kiemelt jelentőségű volt, hiszen Ghazuani az első olyan vezetője a nyugat-afrikai országnak, aki a NATO központba látogatott.
Stoltenberg kiemelte Mauritánia regionális biztonság fenntartására irányuló törekvéseit, valamint szerepét a terrorizmus elleni küzdelemben, melyet a Szövetségesek is figyelemmel követnek a Száhel-övezetben. A főtitkár hangsúlyozta, hogy a két fél erősödő kapcsolata mélyebb együttműködéshez vezethet a regionális terrorizmussal szembeni küzdelemben, illetve Mauritánia integritásának a megőrzésében. A NATO a továbbiakban is törekszik a Száhel G5 csoport támogatására, illetve Stoltenberg sürgette a régió országait, valamint Mauritánia belső politikai erőit, hogy a líbiai helyzet stabilizálásával támogassák a berlini folyamatokat.
Mauritánia 1995 óta áll partnerségben a NATO-val, melynek eredményeként jelentős infrastrukturális fejlesztéseket hajtottak végre az afrikai országban, első sorban katonai területen, valamint a közellátásban, egészségügyi szférában és a civil védelemben, melynek eredményeként létrehoztak két, a lakosság védelmét szolgáló egységet.
A Főtitkár gratulált az USA új elnökének
Jens Stoltenberg a NATO nevében gratulált Joe Bidennek, az Egyesült Államok 46. elnökének, beavatási ceremóniájához és alelnökének, Kamala Harrisnek. Biden hivatalba lépését követően új fejezet kezdődik a transzatlanti szövetség számára. Az Észak-Amerika és Európa közötti szoros együttműködés a biztonság alapja, és egy erős NATO egyaránt kedvező Észak-Amerikának és Európának. Az Egyesült Államok stabil irányítása továbbra is szükséges, mivel együtt munkálkodunk vele demokráciáink, értékeink és a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelme érdekében. A Szövetségeseknek közösen kell fellépniük Kína térnyerése, a terrorfenyegetettség – beleértve Afganisztánt és Irakot –, valamint egy határozottabb Oroszország biztonsági következményeinek kezelése érdekében.
A NATO főtitkár a Georgaiával való kapcsolatok erősítéséről
Január 22-én a NATO-központban találkozott Jens Stoltenberg főtitkár és Salome Zourabichvili, georgiai elnökasszony. A találkozón a főtitkár köszönetet mondott Salome Zourabichvilinak a szoros politikai partnerségért és katonai együttműködésért. A főtitkár bízik benne, hogy a kapcsolatok a jövőben erősödni fognak és buzdította a georgiaikat, hogy folytassák az országban megindult reformokat. A főtitkár külön köszönetet mondott az elnökasszonynak, amiért ők az egyik legnagyobb kontingenssel rendelkező nemzet az afganisztáni kiképző misszióban. A koronavírus járvány ellenére a főtitkár szerint a két fél képes folytatni és tovább erősíteni partnerségüket és bíztatta a Georgiát, hogy amennyiben a reformok folytatódnak, az ország egyre közelebb kerülhet a NATO tagsághoz A főtitkár kiemelte, hogy támogatják Georgia területi integritását és szuverenitását az orosz agresszióival szemben.
Adriana Mejía kolumbiai multilaterális ügyekért felelős külügyminiszter helyettes, Jairo García kolumbiai védelmi stratégiáért felelős védelmi miniszterhelyettes, és a NATO képviselői megegyeztek a bilaterális kapcsolatok megerősítéséről. Kolumbia 2017 óta partnere a NATO-nak, és több mindenben együttműködnek, mint például a hírszerzésben, kibervédelemben, tengerhajózási biztonságban, korrupció ellen való fellépésben, és a terrorizmus elleni harcban. Továbbá a kolumbiai fegyveres erőknek lehetőségük volt már NATO kiképzéseken részt venni. A megerősített kapcsolat jegyében újabb együttműködések jöhetnek létre, amik magukba foglalnák a bilaterális kapcsolatok rugalmasságát, együttműködő-képességek mélyítését, és a védelmi kapacitások tervezését.
A NATO-főtitkár és Biden elnök első közös megbeszélése
Jens Stoltenberg a NATO főtitkára telefonon egyeztetett Joe Biden frissen megválasztott amerikai elnökkel. Stoltenberg gratulált az elnöknek beiktatásához, mely megmutatta az USA demokráciájának és értékeinek erejét, továbbá üdvözölte Biden ígéretét a szövetségesi kapcsolatok újjáépítésére.
Megbeszélést folytattak a NATO előtt álló kihívásokról, mint például a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemről Afganisztánban és Irakban, a határozottabb fellépésről Oroszországgal szemben és Kína felemelkedésének a biztonságra gyakorolt hatásairól. Megerősítették együttműködési szándékukat más globális kihívások esetében is, legyen szó éghajlatváltozásról vagy a koronavírus járványról. Mindketten kiemelték a védelmi kiadások folyamatos növelésének fontosságát, annak érdekében, hogy egy bizonytalan és kiszámíthatatlan világban is biztonságban legyenek az országaink. Végezetül kijelentették, hogy örömmel néznek a közös munka elé.
Az Egyesült Államok haditengerészete a Fekete-tenger térségében gyakorlatozik
Az Egyesült Államok haditengerészetének rombolója, a USS Porter, január 28-án belépett a Fekete-tenger térségébe, ahol rutin tengerbiztonsági műveleteket, valamint gyakorlatozást hajt végre NATO-tagállamokkal és a régióban lévő partnerországokkal közösen. A USS Porter a harmadik amerikai haditengerészeti hajó, amely az elmúlt napokban a Fekete-tenger térségébe érkezett. Oana Lungescu NATO-szóvivő üdvözölte a lépést és kiemelte, hogy a térség stratégiai fontosságú a NATO számára, ezért a Szövetség fokozza védelmi jelenlétét, reagálva a Krím illegális annektálására, valamint az orosz erők növekvő jelenlétére a Fekete-tengeren.